Jak vybrat tenisový výplet?

K dokonalé hře patří nejen správně zvolená tenisová raketa, ale také vhodný druh výpletu. Pokud si lámete hlavu nad správným výběrem tenisového výpletu, v řádcích níže se dozvíte, který výplet je vhodný právě pro vás. 
Podle jakých parametrů a vlastností tedy výplet vybrat?
 • obecné informace výpletů
 • materiál výpletu
 • kdy výplet vyměnit 
 • výplety pro juniory

Obecné informace o výpletech

Vzor výpletu

Každý výrobce tenisových raket má ve svých raketách méně či více odlišný vzor výpletu. Vzor výpletu se vyjadřuje počtem vertikálních a horizontálních strun. Řidší vzor výpletu pomáhá k lepším rotacím míčku a většímu zesílení úderu. Naopak hustší vzor pomáhá lépe kontrolovat každý úder.

Napnutí strun

Napnutí strun je zpravidla udané výrobcem, kdy každá raketa má doporučené napnutí v určitém rozmezí, ve kterém bychom se měli pohybovat. 

Vypletení na méně kg nabídne více zesílení a v takovém případě se jedná o měkčí výplet. Naopak, pokud si necháte vyplést raketu na více kg, mluvíme o tvrdším výpletu, který dodává více herní kontroly.

Začátečníkům doporučujeme měkčí vypletení, které zároveň chrání před zdravotními problémy. Tvrdší vypletení je vhodné pro pokročilé hráče.

Průměr strun

Průměr strun je důležitým faktorem pro hráče, kteří hledají více rotace při úderech a větší zesílení. Pro takové hráče jsou vhodné výplety s tenčím průměrem strun. Pokud potřebujete mít nad každým míčkem více kontroly a méně rotace, doporučujeme struny s tlustším průměrem.

Průměr struny se z části změní ihned po vypletení. Je to z důvodu jejího natažení do rámu rakety. Průměr multivlákenných výpletů se zmenší cca o 8 %. Výplet z monovlákna ztratí na průměru asi 5 %.

 • slabý průměr struny 1,20 - 1,24 mm
 • střední průměr struny 1,25 - 1,28 mm
 • silný průměr struny 1,30 - 1,35 mm

 

 Materiály výpletů

Výběr správného materiálu volte podle toho, co od něj, případně od celé rakety ve výsledku očekáváte. Každý hráč preferuje jiný výplet v závislosti na tom, zda požaduje herní komfort, větší spin apod. Základní rozdělení materiálů výpletů je na multivlákno a monovlákno.

 

Multivlákno

Již podle názvu můžeme poznat, že tyto výplety se skládají z několika tenkých vláken, která mají speciální ochranu. Multivláknové výplety zaručují maximální herní komfort, lepe udrží napětí (nepovolují se) a zlepšují sílu úderu. Díky tomu, že multivlákno lépe pohlcuje vibrace, můžeme takovým výpletem ulehčit loktům a hráčům, kteří už mají s tenisovým loktem potíže. Výplet z multivlákna je vhodné zvolit při častém hraní. Výplety z multivlákna doporučujeme pro juniory a začínající tenisty, kteří se díky tomu vyhnou zdravotním potížím.

Výhody a nevýhody multivlákna

 • výhody: herní komfort, síla úderu, pohlcení vibrací, drží napětí
 • nevýhody: životnost, kontrola úderu

 4_3

Monovlákno

Jen je z názvu patrné, jedná se o jediné polyesterové vlákno. Díky tomu, že není složeno z více vláken je tento typ výpletu odolnější na používání a dodává větší spin. Výplety z monovlákna kvůli své tvrdosti špatně tlumí vibrace a hrají s nimi hráči, kteří mají již nasbírané zkušenosti. Nejčastěji je používají tenisté od 18 let.

Výhody a nevýhody monovlákna

 • výhody: delší životnost, více spinu, kontrola úderů
 • nevýhody: špatné tlumení vibrací, zátěž pro loket

3_3

Nylon

Nejlevnější variantou výpletu jsou nylonové struny. Nylon je vhodný pro hráče, kteří mají minimální frekvenci hraní (1 - 2x měsíčně). Nylonový výplet nepřínáší žádné herní výhody. Zpravidla je nylonovým výpletem opatřena nově zakoupená raketa.

Výhody a nevýhody nylonu

 • výhody: nejlevnější výplet
 • bez herních výhod, životnost

 

 JAK ČASTO MĚNIT VÝPLET

Jelikož jsou výplety spotřebním zbožím, jednou nastane čas ho vyměnit. Výměna se týká nejen profesionálních, ale také rekreačních hráčů. Jak často ale výplet měnit a jak poznat, že již taková doba nastala? 

Samozřejmostí je výměna výpletu při jeho poškození (prasknutí, povolení). Při takovém poškození je nutná okamžitá výměna. Pokud jste rekreační hráč, doporučujeme výplet měnit po každých odehraných 20 hodinách.

Tenisový výplet neztrácí své vlastnosti pouze hraním, ale také vlivem počasí. Výplet ztrácí své napětí okamžitě po vypletení, proto doporučujeme závodním hráčům vypletení rakety vždy před zápasem.

Nevíte kde si nechat raketu nově vyplést? V našem showroomu ve Vršovicích nabízíme kompletní sortiment Yonex výpletů a také standardní vypletení, včetně express vypletení.

 VÝPLETY PRO JUNIORY

U začínajících a juniorských hráčů, kteří chtějí svojí hru zlepšovat a posouvat dál je ideální začít u měkkých výpletů, které nabízí dostatečný herní komfort a zároveň chrání před zdravotními komplikacemi, klasicky hlavně před tenisovým loktem.

Z našich zkušeností je pro juniorské hráče nejvhodnější použít výplet Yonex ATG 850 Pro. Tento výplet se vyznačuje přirozeným pocitem ze hry a dlouhou životností.

Při zlepšování je vhodné postupně přejít na hybridní výplety, které se skládají z kombinace multivlákna a monovlákna. Po dalším zlepšení přichází na řadu použití samotných monovláken.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.